Preskočiť na obsah

Bocian biely – základné informácie

Bocian biely – Ciconia ciconia

Dospelý bocian:
Výška: samec 90 cm, samička 80 cm
Váha: samec 2,9 – 4,4 kg, samička 2,7 – 3,9 kg
Dĺžka zobáka: samec 16 –20 cm, samička 14 –19 cm
Dĺžka tela: samec 110 cm, samička 100 cm
Rozpätie krídiel: samec 200 cm, samička 190 cm
Sfarbenie: biely s čiernymi letkami
Farba očí: tmavohnedá
Farba zobáka: červená
Farba nôh: červená
Hlasový prejav: klepotanie zobákom, syčanie
Pohlavná zrelosť: v treťom roku života
Dĺžka života: podľa okolností 8 -10, max. 27 rokov
Rozlíšenie samca od samice: mohutnejší vzrast, širší koreň zobák

Bocian biely je najznámejším vtáčím druhom žijúcim v blízkosti ľudí. Svoje objemné hniezda stavajú bociany na komínoch, budovách a stĺpoch elektrických vedení v osídlenej krajine. Bociany žijú v našich dedinách a mestách už viac ako 150 rokov. Patria medzi typické sťahovavé vtáky. Zimoviská sa nachádzajú v subsaharskej Afrike. Počet bocianov v minulosti výrazne klesol. V súčasnosti ich ohrozuje naďalej ničenie mokradí a lúk, intenzívne poľnohospodárstvo a nebezpečie zásahu elektrickým prúdom na stĺpoch smrti. Na Slovensku hniezdi 1260 až 1350 párov bocianov bielych. Vroku 2014 prebieha medzinárodné sčítanie bocianov bielych v celom areáli rozšírenia.

Hniezdenie bocianov začína v apríli. Bociany vychovajú v priemere 2 až 4, zriedkavejšie 1, 5 či 6 mláďat. Hniezda si stavajú na komínoch, strechách budov, elektrických stĺpoch a dnes už zriedkavo aj na stromoch. Hniezdo využívajú dlhé roky a tak sa z neho stáva objemná stavba. Mláďatá sa liahnu od polovice mája. Hniezdo opúšťajú koncom júla a začiatkom augusta, kedy sa hneď vydávajú na migráciu.

Potrava bocianov: kobylky, lúčne koníky, jašterice, mláďatá iných vtákov či hraboše vyhľadávajú na lúkach a pasienkoch, v mokradiach lovia drobné rybky, žaby a vodný hmyz.

Informácie zo stránky www.bociany.sk

Bociany už odleteli

Naše „bošácke bociany“ nás opustili posledný augustový týždeň. Nám neostáva iné len veriť, že šťastne docestovali na svoje zimovisko a že na jar sa k nám opäť vrátia. Možno sa pridali medzi veľký kŕdel bocianov(43 kusov), ktorý mal pár dní predtým medzipristátie v našej obci.Foto tu a tu

Mláďatká bocianov v Bošáci

Bociany v našom hniezde sa narodili v týždni od 2. do 6. júna 2014. Presný dátum bohužiaľ nevieme určiť.Zo štyroch vajíčok sa vyliahli 4 mláďatká, jedno mláďa uhynulo tesne po vyliahnutí a bolo vyhodené z hniezda rodičmi.

Fotografie mláďat sme zhotovili pomocou vysokozdvižnej plošiny dňa 24. júna. Bol to skutočne nádherný zážitok pri pohľade do hniezda, kde sa k sebe túlili 3 mláďatká Bociana bieleho. Stáť na nohách sa im ešte veľmi nedarilo, ale o to intenzívnejšie svojimi zobáčikmi prosili o potravu. Veď také bocianie mláďa zje za jeden deň až kilo potravy, takže rodičia sa majú čo obracať aby nasýtili 3 hladné krky. Počas fotenia to rodičia bociančiat všetko z dostatočnej vzdialenosti sledovali a po našom odchode aj patrične skontrolovali.

Druhé fotenie bocianích mláďať sme zrealizovali dňa 11. júla 2014.

Bociany sú už zaperené, jemné páperie na ich telíčkach nahradilo perie. Pekne podrástli, stoja v hniezde – aj keď sa sem tam zatackajú, ich zvedavosť je veľmi veľká a neustále sa pokúšajú nazrieť z hniezda. Nohy a zobáky majú ešte stále čiernej farby. Pokúšajú sa už aj mávať krídlami. Fotografie tu

Bociany v Bošáci

Koncom apríla zavítali do Bošáce bociany. Najskôr sa usídlila jedna párka na umelom hniezde, kde však neostala. Počas nasledujúcich dní sa objavili ďalšie dva bociany. Nakoniec začala jedna párka budovať svoje hniezdo na elektrickom stožiari v  križovatke smerom na Dolné Srnie.

V súčasnosti v hniezde sedí samička a bocian usilovne zháňa potravu. Každú chvíľu čakáme na prírastky v hniezde. Foto tu