Preskočiť na obsah

Mikroregión Bošáčka

Zverejnené 30.3.2011.

Kategória

Bošácka dolina – zaujímavá a lákavá destinácia pre turistov a ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť od uponáhľaného mestského života.

logo_mikroregion

Mikroregión tvoria tieto obce a osady: 

  •  Trenčianske Bohuslavice
  •  Haluzice
  •  Bošáca s osadami Zabudišová a Rolincová
  •  Zemianske Podhradie s osadou Zbehová
  •  Nová Bošáca s osadami Kameničné, Španie, Bestinné, Šance, Grúň, U Ochodnických, Predpoloma I, Predpoloma II.
loga_mikroregion
Mikroregión sa nachádza na česko-slovenskom pohraničí v severozápadnej časti okresu Nové Mesto nad Váhom. Dostanete sa k nemu cestou 1. triedy č. 61 Nové Mesto nad Váhom – Trenčín.mapa-mikro
  

Dolina patrí do pohoria Bielych Karpát. Tiahne sa 20 km od vrchu Veľký Lopeník (912 m) až po ústie potoka Bošáčka v Trenčianskych Bohuslaviciach.  Preteká ňou potok Bošáčka, podľa ktorého sa nazýva mikroregión ležiaci v doline.

Historické pramene hovoria, že koncom 12. storočia bola dolina husto osídlená eremitmi – pustovnými mníchmi z rádu Benediktínov z Nového Mesta nad Váhom, ktorí zmenili kláštorný spôsob života za pustovnícky – eremitský.  Z tohto obdobia má pochádzať aj názov doliny od slova eremita – bosonohý mních – bosák.



Trenčianske Bohuslavice

Zaujímavosti:
Baroková kaplnka, ktorej rokoková výzdoba patrí medzi najcennejšie tohto druhu na Slovensku. Kaplnka je pozostatkom niekdajšieho kaštieľa, ktorý patril šľachtickému rodu Erdödyovcov a pochádza z roku 1763.
Vrch Turecko, južne od obce, je vyhlásený za chránené nálezisko vzácneho živočíšstva, kveteny a porastu. Turecko dostal názov podľa tábora, ktorý tu mali Turci, keď bezvýsledne dobíjali hrad Beckov.
Vrch  Hájnica, severne od obce, je tiež chránené nálezisko teplomilných rastlín.Haluzice

Zaujímavosti:
Obec Haluzice je známa starobylými zrúcaninami opevneného kostolíka. Keďže na pravej strane Váhu nebol hrad ani hradisko, kostol slúžil ako krátkodobé útočište v búrlivých dobách vojen. Okolo kostola sa ťahal ochranný kamenný múr s vežami a strieľňami.
Tesne pri zrúcaninách kostolíka sa tiahne asi 1 km dlhá, 200 m široká a 50 m hlboká Haluzická prierva. Vznikla eróziou potoka v málo hlinitých bridliciach a dolomitoch tohto flyšového pásma Bielych Karpát. Roklina sa neustále rozširuje.


Bošáca

Zaujímavosti:
Pri vstupe do obce upúta pozornosť barokový kostol z roku 1733, s klasicistickou úpravou.
V centre obce nájdeme pravú Bošácku pálenicu.
Múzeum skanzenového typu predstavuje pôvodný sedliacky dom vybavený pôvodným náradím a nábytkom.
Vrch Lysica (545 m) je vhodný na paragliding.
Z námestia v Bošáci sa dostaneme do osady Zabudišová (2,5 km), odkiaľ smerom na haluzické kopanice prídeme k minerálnemu prameňu – haluzickej kyselke.


Zemianske Podhradie

Zaujímavosti:
Renesančný kaštieľ je najstaršia pamiatka v obci (17. st.), neskôr prestavaný v klasicizme. Kaštieľ je niekdajšie bydlisko legendárnej štúrovskej lásky – Adely Ostrolúckej.
Ranoempírový evanjelický kostol z počiatku 19. st., oválny s výrazným obvodovým stĺporadím. Je unikátom tohto druhu v strednej Európe. Pamätný dom J. Ľ. Holubyho a Ľ. V. Riznera. Archeologické vykopávky na Hradiskách, Bašte a na Martákovej skale, kde sú stopy rozsiahlych valov hradiska a sídliska z obdobia púchovskej kultúry.



Nová Bošáca

Zaujímavosti:
Kostol sv. Cyrila a Metoda z roku 1972 s maľbami akademického maliara Vincenta Hložníka.
Prírodný amfiteáter Španie, kde sa počas letných mesiacov poriadajú rôzne kultúrne podujatia a tanečné zábavy.
Veľký výskyt minerálnych prameňov („kysielok“) – Španie, U Ochodnických, Predpoloma a Šance.
Na pamiatku padlých amerických, sovietskych a rumunských vojakov z druhej svetovej vojny tu boli vystavené viaceré pamätníky – osada Španie, osada Grúň, miestny cintorín.



Partnerské aktivity

Mikroregión Bošáčka aktívne spolupracuje s mikroregiónmi na Slovensku aj v susednej Českej republike. S českým pohraničným mikroregiónom Bojkovsko spolupracovali na viacerých projektoch:

  • výstavba Rozhľadne Lopeník na česko-slovenskom pohraničí,
  • vybudovanie cezhraničných cyklo-turistických trás,
  • organizovanie spoločných turistických stretnutí a kultúrnych podujatí, atď.



Rozhľadňa Lopeník
Za obcou Nová Bošáca na priľahlom kopci Lopeník sa vypína rozhľadňa. Slávnostné položenie a vysvätenie základného kameňa
sa konalo v júni 2002.
Stavba z priehradkovej konštrukcie s vnútorným schodiskom je vysoká 20 m.
Slúži ako cieľ turistických chodníkov a cezhraničných stretnutí.
Okrem zimných mesiacov je otvorená denne (okrem pondelka) od 10.00 do 17.00 hod.

rozhladna


Príroda a šport
Celé územie Bošáckej doliny patrí do chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, v ktorej nájdeme mnoho prírodných krás.
Je to ideálne miesto pre cyklistov a peších turistov  (s nižším stupňom náročnosti), rovnako vhodné aj pre rodiny s deťmi.



Zaujímavosti

Bošácka dolina je známa viacerými zvykmi a tradíciami:

  • pestovanie ovocných stromov
  • varenie slivkového lekváru
  • výroba destilátov
  • bošácky kroj
kroj01


Pestovanie ovocných stromov
Ovocinárstvo bolo ozajstným šťastím a dobrodením doliny. Tí najchudobnejší získali v najhorších časoch aspoň skromný príjem práve za ovocie. Ako každá oblasť ľudského života, ktorá ho výrazne ovplyvňovala, stalo sa aj ovocinárstvo súčasťou živých povier:

Prvé ovocie, teda plody z vysadeného štepu, sa podávali mnohodetnej matke, čím sa zabezpečila bohatá úroda daného stromu.
Ak strom nerodil, na Štedrý deň majiteľ zobral sekierku a chodil okolo stromu za odriekania formulky „budeš rodzit – nebudeš rodzit, tak ta zetnem“ – zakaždým sekerkou zaťal do kmeňa a tento úkon zopakoval trikrát. Tým zabezpečil bohatú úrodu na ďalšie roky.


Výroba destilátov
Už pred začiatkom 1. svetovej vojny bolo v doline niekoľko „páleníc“. V priestoroch domu č. 225 v Bošáci (Hoferkovci) mali pálenicu Záhora. V dome č. 207 (Janušíkov dom) mal pálenicu Büchler, na Bohovci v dome č. 285 bola Weissova pálenica a v dome č. 640 bola Kohnova pálenica. V Haluziciach bola Schlezingerova pálenica a práve z nej sa začala vyvážať bošácka slivovica a borovička do Budapešti aj USA.


Bošácky kroj
Jedným z hlavných remesiel na dedine bolo pestovanie konope a následná výroba plátna. Konopné plátno bolo asi jediným plátnom, z ktorého sa vyrábali všetky časti odevu a okrem toho aj rôzne pomôcky pri práci.
Pod rukami šičiek a vyšívačiek ožívali nádherné výšivky, ktoré zdobili ľudový odev. A sú to práve výšivky, na ktoré môže byť bošácky kroj právom hrdý.

kroj02



Ďalšie informácie o Bošáckej doline získate v Informačnom centre na tel. + 421 32 7780 156