Preskočiť na obsah

Spoločenské podujatia

Silvestrovská zábava

rozlúčili so starým rokom a privítali ten nový. Silvestrovskú zábavu organizoval OŠK Bošáca spoločne so svojimi kamarátmi a podporovateľmi. Ďakujeme všetkým sponzorom, organizátorom a hudobnej skupine TREND za výbornú atmosféru. Účasťou na zábave ste podporili našu futbalovú mládež. Vidíme sa opäť o rok. Foto tu

1. obecný ples 2017

V sobotu 28.januára 2017 sme sa zabavili na prvom obecnom plese v Bošáci. Do tanca nám hrala skupina TOPIC z Čachtíc a v programe vystúpila skupina orientálnych tancov SHAMS, ľudová hudba POLUN a tanečníci Marián Dorušinec a Paulína Szekeresová.
Ďakujeme, že ste prišli a spoločne sme vytvorili perfektnú atmosféru. Poďakovanie patrí aj všetkým účinkujúcim, sponzorom za podporu a členom divadelného súboru Rozmarín za pomoc pri organizácií. Tešíme sa o rok. Foto tu

Spomienka

Pri príležitosti výročia ukončenia II. svetovej vojny sme si uctili pamiatku padlých pri pamätníku pred ZŠ s MŠ Ľ. V. Riznera Bošáca položením vencov. Česť pamiatke všetkým padlým v II. svetovej vojne. Foto tu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koncert Vlčnovjanky

V piatok 27. novembra sa v kultúrnom dome v Bošáci uskutočnil koncert slováckej krojovanej dychovej hudby Vlčnovjanka z Vlčnova. Vlčnov je známy vďaka slávnej „Jízdě Králů“ , ktorá je zapísaná ako nehmotné kultúrne dedičstvo v UNESCO. Krásne pesničky a úžasná atmosféra potešili všetkých milovníkov dychovej hudby. Ďakujeme firme Mikmix z Bošáce za zorganizovanie ďalšieho zo série krásnych koncertov v našom kultúrnom dome a tešíme sa opäť na ďalší.
Dňa 19. februára 2016 o 19,00 hod. zahrá a zaspieva populárna dychová hudba Moravanka Jána Slabáka. Vstupenky si budete môcť zakúpiť v predpredaji ako vždy na Obecnom úrade v Bošáci alebo u p. Mikulca. Nenechajte si ujsť tento jedinečný kultúrny zážitok. Všetkých srdečne pozývame.

Bošáca získala 2. miesto v súťaži Dedina roka 2015

Súťaž Dedina roka 2015 vyhlásili Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska 26. marca 2015. Záštitu nad aktuálnym ročníkom súťaže prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko s. d. Partnermi súťaže sú Agentúra pre rozvoj vidieka, Národné osvetové centrum, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu, Vidiecky parlament na Slovensku.


Cieľom súťaže Dedina roka je preveriť úspešnosť fungovania Programu obnovy dediny na Slovensku, povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín európskej úrovni a upevniť postavenie vidieka v politike a spoločnosti. Hlavnou myšlienkou je zachovanie tváre a duše dediny.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov pripravila dňa 3. decembra v zmysle súťažných podmienok a pravidiel v miestnom kultúrnom dome víťazná obec Spišský Hrhov (okres Levoča), ktorá spolupracovala s organizátorom súťaže.
Predchádzali jej prezentácie ocenených obcí v priestoroch Galérie v Spišskom Hrhove a sprievod pozvaných hostí obcou. Podujatie vyvrcholilo slávnostným ohňostrojom.
Dedina na Spiši získala okrem prestížneho titulu Dedina roka 2015 aj právo v budúcom roku reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o 14. Európsku cenu obnovy dediny.
Okrem Spišského Hrhova si ocenenie z rúk ministra životného prostredia SR Petra Žigu počas slávnosti prevzali aj zástupcovia ďalších desiatich obcí.
Druhé miesto v SDR 2015 získala Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom) a tretie Kapušany (okres Prešov). V jednotlivých kategóriách súťaže boli úspešné nasledovné obce: Dedina ako hospodár – Muránska Dlhá Lúka (okres Revúca), Dedina ako klenotnica – Klátova Nová Ves (okres Partizánske) a Lúčky (okres Ružomberok), Dedina ako pospolitosť – Dúbrava (okres Levoča), Dedina ako partner – Tuchyňa (okres Ilava), ktorá vyhrala aj internetové hlasovanie verejnosti, Dedina ako hostiteľ – Vyhne (okres Žiar nad Hronom), Dedina ako záhrada – Jablonka (okres Myjava). Mimoriadnu cenu si prevzali zástupcovia obce Píla (okres Pezinok) za výnimočnú aktivizáciu ľudského potenciálu pri všestrannom rozvoji obce po prírodnej katastrofe.
Ocenené obce získali, okrem vecných cien od vyhlasovateľov a partnerov súťaže, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže na realizáciu vybraných projektov obnovy dediny alebo obohatenia života na dedine.

Za Obec Bošáca sa slávnostného vyhlásenia zúčastnili starosta obce Mgr. Daniel Juráček, zástupca starostu Daniel Bradáč a pracovníčky OÚ Martina Hulínková a Tatiana Helíková. Viac foto tu

zdroj: SAŽP, upravil OÚ Bošáca

Pre „naše ženy“

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien pripravila kultúrna komisia Obce Bošáca pre „naše ženy“ príjemné popoludnie v kultúrnom dome v Bošáci. Okrem občerstvenia sme ženy prekvapili vďaka našim hosťom. Mohli si vyskúšať služby kozmetičky a dať sa namaľovať alebo ošetriť pleť, vyskúšať regeneračnú japonskú manikúru a parafínové zábaly na ruky, zrelaxovať sa na masážnom kresle… Na posedenie zavítal aj zástupca starostu Daniel Bradáč, ktorý prítomným dámam v mene miestnej samosprávy zaželal krásny Deň žien a podaroval ruže.

Všetkým ženám sa veľmi páčil náš darček k MDŽ – regeneračné procedúry, preto radi splníme ich želanie a ponúkneme im možnosť využiť tieto služby v priestoroch KD Bošáca vždy raz za mesiac. Ďakujeme za účasť na podujatí a veríme, že Vás poteší aj možnosť pravidelného využívania regeneračných procedúr 🙂 Fotografie tu

Koncert DH Mistříňanka

V piatok 6. marca 2015 sa vo večerných hodinách uskutočnil krásny koncert dychovej hudby Mistříňanka v kultúrnom dome v Bošáci, ktorý pripravila spoločnosť Mikmix s.r.o. Bošáca v spolupráci s Obcou Bošáca.
Dychová hudba Mistříňanka je na scéne od roku 1967 a patrí k popredným dychovkám z Moravského Slovácka. Krásnymi piesňami teší poslucháčov nielen na koncertoch, festivaloch ale aj na svadbách, plesoch, hodoch, oslavách a tiež aj na televíznych obrazovkách.
Krásne piesne z krásnej Moravy si viac ako tri stovky divákov vychutnalo aj na piatkovom koncerte. Ďakujeme za účasť a už teraz sa tešíme na ďalšie koncerty u nás v Bošáci. Foto z koncertu tu

Nové detské ihrisko v materskej škole v Bošáci

V stredu 16. apríla nám firma Preliezky Trubini zhotovila a osadila prvky detského ihriska v materskej škôlke. Prvky ihriska sú zhotovené z kvalitného agátového dreva, v príjemných prírodných farbách a spĺňajú všetky bezpečnostné normy verejných a školských ihrísk stanovené zákonom. Finančné prostriedky na zhotovenie detského ihriska v sume 1300 € sme získali zo súťaže Dedina roka 2013 od partnera súťaže Coop Jednoty, s.d. a ostatnú investičnú sumu vo výške 1035,20 € doplatila Obec Bošáca z rozpočtu obce. Celková hodnota detského ihriska je 2335,20 €. Veríme, že deti budú spokojné a nové ihrisko im prinesie veľa radosti 🙂 s Preliezky Trubíni s.r.o. Viac foto tu

Zimný festival folklórnych skupin v Selci

Obec Selec a Trenčianske folklórne združenie STODOLA usporiadali Zimný festival trenčianskych folklórnych skupín, ktorý sa uskutočnil v sobotu 25. januára 2014 v kultúrnom dome v Selci.

Účinkovalo zhruba 180 tanečníkov, spevákov a hudobníkov z folklórnych skupín:

Latovec Dolná Súča, Dolinečka Soblahov, Soblahovskí chlapci zo Soblahova, Trúfalci Mníchova Lehota, Studienka Chocholná – Velčice, Rozvadžan Trenč. Stankovce,

Parta Bošáca a domáca folklórna skupina Selčan zo Selca. Bošácu zastupovala FS Parta, ktorú zložili naši občania zo Zabudišovej. Nacvičili veľmi krásny program, ktorý sa páčil všetkým. Foto ako aj video nájdete po kliknutí TU. Video nájdete TU Video.

Prišiel k nám Mikuláš

Mikuláš prišiel tento rok medzi deti z Bošáce za asistencie našich hasičov, ktorí mu s radosťou pomohli s prepravou balíčkov pre deti. Mikulášovi pomáhali čerti a anjeličkovia a spoločne potešili množstvo usmiatych detí. Foto z príchodu Mikuláša tu

„Staroba má krásnu dušu“

V nedeľu 16. októbra sme pre našich seniorov pri príležitosti Októbra – mesiaca úcty k starším zorganizovali posedenie v kultúrnom dome. Krásnymi piesňami všetkých potešila dychová hudba Bošáčanka. Po príhovore starostu obce Daniela Juráčka vystúpili deti z materskej škôlky a následne žiaci zo základnej školy. Počas občerstvenia ďalej vyhrávala naša dychovka. Ďakujeme všetkým účinkujúcim za spoluprácu a našim seniorom želáme hlavne pevné zdravie. Foto tu

Významný rodák z Bošáce MUDr. Štefan Tausz Továry

MUDr. Štefan Tausz Továry sa narodil 19. septembra 1904 v Bošáci, tu chodil aj do židovskej školy. Neskôr sa rodina odsťahovala do Trenčína, kde navštevoval gymnázium. Študoval v Prahe a Paríži. Po príchode do Piešťan pracoval ako štátny lekár a balneológ. Bol členom obecného zastupiteľstva, čestný veliteľ hasičskej jednotky

a hlavný veliteľ hasičského zboru, redaktor Piešťanských novín, majster boxu, istý čas i predseda futbalového klubu PFK Piešťany, aktívny šermiar.

Na sklonku II. svetovej vojny sa pre svoj židovský pôvod skrýval v horách v okolí Novej Lehoty. Nakoniec bol odvedený v rámci druhého trenčianskeho transportu židov do koncentračného tábora v Mauthausene. Po oslobodení sa vrátil do Piešťan, kde ďalej pôsobil ako lekár. Bol veľmi obľúbený medzi ľuďmi aj pre nezištnú pomoc chorým v každú dennú i nočnú hodinu, často bez nároku na finančnú odmenu. V roku 1968 odišiel z Piešťan spolu s manželkou do Nemecka a ďalej pôsobil vo svojej profesii. Zomrel v roku 1976 v Kolíne nad Rýnom, kde je aj pochovaný.
V piatok 10. júna sme boli pozvaní do lesa medzi obce Nová Lehota a Podhradie, kde stojí pamätník, ktorý dal po svojej záchrane po skončení II. svetovej vojny postaviť náš rodák MUDr. Štefan Továry. Miestna rodina p. Macka pamätník z vlastnej iniciatívy obnovila a v spolupráci s piešťanským múzeom a historikom p. Lackom zorganizovala pietnu spomienku. Aj my sme s radosťou a hlavne zvedavosťou prijali pozvanie a zúčastnili sme sa tejto malej spomienkovej akcie, vďaka ktorej sme spoznali osud „veľkého“ človeka, významného rodáka z našej obce.

Turnaj o Pohár starostov Bošáckej doliny 2016

V sobotu 30.7.2016. sa uskutočnil futbalový turnaj o putovný pohár starostov Bošáckej doliny na futbalovom ihrisku v Bošáci. Zaslúžene vyhrali domáci k čomu im gratulujeme. Tešíme sa o rok na turnaj v Zem. Podhradí, kam Vás všetkých pozývame. Foto tu

Uvítanie detí

najmenších spoluobčanov v sobášnej sieni Obecného úradu v Bošáci. Prajeme im a aj ich rodičom veľa zdravia a šťastné nažívanie u nás v Bošáci 🙂 Viac fotografií tu

Koncert DH Bošáčanky na Novomestskom jarmoku

Dychová hudba Bošáčanka ani tento rok nechýbala na tradičnom Novomestskom jarmoku. V sobotu 17. septembra 2016 vystúpila so svojimi sólistami Mgr. Ivetkou Ševčíkovou, Ankou Bolečkovou a Jánom Bolečkom na námestí a otvorila tým festival dychových hudieb. Foto tu

„Leto s hudbou“ s Bošáčankou

V rámci „Leta s hudbou“ v Novom Meste nad Váhom vystúpila v amfiteátri Parku J. M. Hurbana v nedeľu 28. augusta dychová hudba Bošáčanka. Krásnymi piesňami potešili množstvo poslucháčov. Ďakujeme

Varenie tradičného lekváru

Spracovanie ovocia má rôzne podoby. U nás v Bošáci hlavne jeho destilácia na tekutý mok ale v posledných rokoch sa úspešne obnovilo aj varenie tradičného lekváru. Tentokrát sme uvarili hruškový a aj slivkový lekvár v spoločnosti milých ochotných ľudí. Varenie prebiehalo v príjemnej atmosfére do neskorých večerných a ranných hodín. Fotografie sú tu a tu.

Slovácka jaternica 2016

Tradičné podujatie vo výrobe zabíjačkových špecialít spod Veľkého Lopeníka sa tento rok konalo 3. septembra v Trenčianskych Bohuslaviciach. Medzi jedenástimi súťažnými družstvami boli aj tri z Bošáce: Obec Bošáca, PD Bošáca a Bošácke ženy. Ďakujeme všetkým, ktorí sa pričinili o reprezentáciu obce a zapojili sa to tejto krásnej akcie.Tešíme sa o rok na Březovú. Foto tu

Spomienka na por. Adama Adamovica

V piatok 1. júla sa uskutočnila v rámci Tankových dní Laugarício pietna spomienka na por. Adama Adamovica, ktorý má umiestnenú pamätnú tabuľu na budove OcÚ Bošáca. Prítomným sa prihovoril starosta obce Daniel Juráček a gen. Vojtek. Súčasťou spomienky bola aj prehliadka historickej vojenskej techniky na námestí gen. Jurecha. Foto tu

Postavili sme si „MÁJ“

Krásny zelený strom vyzdobený pestrofarebnými stuhami nás sprevádza celým jarným mesiacom – májom. Nie je tomu inak ani tento rok. MÁJ  stojí …tradične na námestí, tradične za doprovodu DH Bošáčanka a za prítomnosti všetkých generácií obyvateľov.  Detičky sme ponúkli cukríkmi a tých starším pálenkou a domácim vaječným likérom. Ďakujeme dychovke za príjemnú náladu a dievčatám za výzdobu MÁJA 🙂 Foto tu

Pálenie „JURA“

Členovia Dobrovoľného hasičského zboru Bošáca aj tento rok pripravili pre svojich spoluobčanov tradičnú jurskú vatru a s ňou spojenú dedinskú opekačku.  Ďakujeme členom DHZ Bošáca za prípravu a zorganizovanie podujatia.  Tešíme sa opäť o rok. Foto tu

Limbašské hody

V sobotu 14. 5. 2016 o 17:00hod odohrali naši starí pani hodový zápas v Limbachu. I keď po ceste do Limbachu pršalo, zápas sa hral za slnečného počasia. Na začiatku sa hráčom prihovorila starostka Limbachu pani Adriana Čechovičová a starosta Bošáce Daniel Juráček.

Zápas mal vysokú kvalitu a niesol sa v duchu férovosti. Naši hráči zabojovali a zaslúžene vyhrali.
„Starí páni Limbach – starí páni Bošáca 1-3 (1-3). Góly za nás dali Roman Helík,Peter Ševčík Marek Macejka. V tomto zápase išlo o to, že sme sa po roku opäť stretli a prinútili svoje telá k pohybu. Vďaka všetkým zúčastneným za super akciu a verím, že v auguste si to zopakujeme“. napísal Vladimír Kopunec.
Ďakujeme Bošáckej pálenici za podporu a dodanie sily do zápasu a po zápase. Ďakujeme Limbašanom za vrelé prijatie a tešíme sa na hody v Bošáci. Foto tu

Kráčajte s nami …

V sobotu 7. mája sme na ihrisku v Bošáci pripravili športovo zábavné popoludnie pre rodinky s malými deťmi. Po stretnutí na námestí sme sa všetci spoločne vybrali symbolickým pochodom venovaným našim mamám na ihrisko, kde na detičky a mamičky čakala sladká odmena a zábavné úlohy. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pripraviť toto milé podujatie. Foto tu

Ďakujem ti mama

Pri príležitosti sviatku Dňa matiek sme sa v druhú májovú nedeľu stretli opäť po roku v KD Bošáca. Všetky mamičky a babičky privítal na podujatí starosta obce, zahrala a zaspievala dychová hudba Bošáčanka a svojim vystúpením potešili oslávenkyne deti zo ZŠ s MŠ Ľ. V. Riznera Bošáca. Ďakujeme členom DH Bošáčanka, deťom a pani učiteľkám za krásny program. Foto tu

Pochovávanie basy

V sobotu 6. februára DHZ Bošáca a Obec Bošáca pripravili tradičnú fašiangovú veselicu spojenú s pochovávaním basy. Do tanca nám zahrala HS Radovanka a basu spoločne odprevadili na dočasný odpočinok členovia DHZ Bošáca a DS Rozmarín za doprovodu smútočnej kapely v zložení Tomáš Marták, Slavko Zámečník a Jaro Košnár. Ďakujeme všetkým organizátorom, kuchárom za dobroty, účinkujúcim a sponzorom. Tešíme sa opäť na ďalší ročník tohto krásneho podujatia. Fotografie tu

Trojkráľový turnaj o Pohár starostu obce Bošáca

V stredu 6. januára sa konal v telocvični pri ZŠ s MŠ v Bošáci Trojkráľový turnaj v halovom futbale o Putovný pohár starostu obce Bošáca. Turnaja sa zúčastnilo sedem mužstiev a po vyrovnanom finále obhájilo víťazstvo mužstvo „Mihala tím“. Ďakujeme všetkým zúčastneným, organizátorom a tešíme sa o rok. Fotografie tu

Beseda s cestovateľom Petrom Ondrejovičom

Nový rok 2016 sme odštartovali milým stretnutím v Kultúrnom dome v Bošáci. Sobotný podvečer 2. januára nás potešil svojou návštevou cestovateľ, dobrodruh a kamarát Peter „Becko“ Ondrejovič. Krásne fotografie, videá a zážitky z ciest boli tentokrát obohatené aj o hudobný doprovod etno hudby od kapely Ornamenty. Ďakujeme za krásny zážitok a tešíme sa opäť na ďalšie stretnutie. Foto tu

Mikuláš

Mikuláš navštívil „naše“ deti v piatok 8. decembra 2017. Za doprovodu svojich spoločníkov anjelikov a čertov prišiel na krásnom konskom záprahu a po rozsvietení vianočného stromčeka na námestí obdaroval deti z Bošáce sladkosťami. Asistovali mu aj členovia DHZ Bošáca. Fotogaléria tu.

Vianoce s Kollárovcami

Opäť po roku sme mali možnosť v piatok 15. decembra 2017 zažiť nádherný vianočný koncert s obľúbenými Kollárovcami u nás v Bošáci. Ďakujeme všetkým návštevníkom koncertu za výbornú atmosféru a samozrejme chlapcom Kollárovcom za krásne piesne. Tešíme sa opäť na ďalší koncert u nás v Bošáci. Fotogaléria tu.

Máj, Máj zelený…

Posledný aprílový deň sme sa tradične stretli na námestí, aby sme postavili náš „MÁJ“. Tentokrát aj s koncertom DH Bošáčanka pod vedením kapelníka Miroslava Žákovica so svojimi sólistami Ankou Bolečkovou, Ivetkou Ševčíkovou a Jánom Bolečkom. Nechýbal domáci vaječný likér a aj niečo klasicky bošácke od starostu 🙂 výborné vdolečky a pre najmenších aj sladkosti.

Deti mali k dispozícii trampolínu. Ďakujeme dievčatám za vyzdobenie, nášmu šoférovi Rasťovi Kusendovi s pomocníkmi za prípravu a osadenie MÁJA, dychovej hudbe za krásne piesne a Vám všetkým za hojnú účasť. Krásny Máj 🙂 Foto tu

Stretnutie so starostom a poslancami 2017

V nedeľu 15. januára 2017 sme sa stretli na novoročnom stretnutí občanov so starostom a poslancami. Stretnutie zahájil starosta obce. Na začiatok vystúpili dievčatá z gymnastického krúžku pod vedením pani Hrančovej a dievčatá z krúžku brušných tancov pod vedením Dušany Košnárovej. Následne starosta od prezentoval prezentáciu, v ktorej povedal čo sa urobilo, robí a čo sa plánuje.

V diskusii sme prijali podnety od občanov, pozdravil nás pán predseda PD Vladimír Králik a na záver sme sa s chuťou pustili do všetkého jedenia a pitia čo sme pripravili. Veľké poďakovanie patrí Bošáckej pálenici za podporu a pomoc aby sme nezmrzli, PD Bošáca za prasiatko, Bošackej reštaurácii za upečenie, Jakubovi Papalovi z Čaba baru za rozporcovanie, pani Hrančovej s dievčatami, pani Košnárovej s dievčatami, Miroslavovi Miroslav Pőštenymu za ozvučenie a samozrejme dievčatám z úradu, Rasťovi z prevádzky, ako aj všetkým pomocníkom pri organozovaní a hlavne Vám všetkým ktorí ste prišli. Ďakujeme a tešíme sa o rok.

Foto: Stretnutie so starostom a poslancami 2017

Trojkráľový turnaj o putovný pohár starostu obce Bošáca

V sobotu 7.1.2017. sme sa znova po roku stretli na Trojkráľovom turnaji v halovom futbale o putovný pohár starostu obce Bošáca. Prihlásilo sa sedem mužstiev, ktoré sa rozdelili do dvoch skupín. Víťazom sa stali hráči mužstva REAL, inak minuloročný finalista.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili. Za občerstvenie ďakujeme Čaba baru, teda rodinke Miroslav Papala, Radoslava Papalová, Jakub Papala a Šimon. Organizátorom: starostovi Daniel Juracek, Jozef Mihala, Marian Kopunec, Martin Adámať, rozhodcovi Jánovi Stachovi (Jarmila Stachova). Tešíme sa o rok.

Foto: Trojkráľový turnaj o putovný pohár starostu obce Bošáca

Pálenie Jura, MDD a iné akcie.

V priebehu apríla, mája a júna sme sa stretli na viacerých obecných akciách. Všetky sa vydarili a veríme že aj potešili. Nižšie pridávame odkazy na popis s fotografiami k daným akciám.
Pálenie Jura sa konalo trocha neskôr, ale o to lepšia bola nálada. Fotky nájdete tu: Pálenie Jura FOTO.

Deň matiek sa konal v druhú nedeľu. Fotky nájdete tu: Deň matiek.

Stretnutie s jubilujúcimi občanmi sa konalo vo štvrtok 18. mája 2017. Fotky nájdete tu: Stretnutie s jubilantmi FOTO.

Uvítanie detičiek sme organizovali koncom mája. Foto nájdete tu: Uvítanie detičiek FOTO.

Uctenie si padlých vojakov v boji proti fašizmu sme organizovali spoločne so všetkými obcami našej doliny. Foto nájdete tu: Uctenie padlých vojakov FOTO.

MDD sme tento rok pre deti pripravili spoločne so Zem. Podhradím u nás v Bošáci. Foto nájdete tu: MDD FOTO.

Večerný pochod 2017 I. ročník

V sobotu poobede 21.1.2017. sme sa stretli pri futbalovom ihrisku v Bošáci a vypravili sme sa cez Rolincovu do Zem. Podhradia v rámci I. ročníka Večerného pochodu, ktorý organizovali obce Bošáca a Zemianske Podhradie. Nápad vznikol počas iného pochodu medzi Mariánom Bušom a Miroslavom Zamečníkom starostom obce Zem. Podhradie. Spoluorganizátorkou bola tiež Lenka Paceková. Vďaka patrí aj ďalším organizátorom a hlavne všetkým účastníkom. Tešíme sa na budúci rok. Stretneme sa v Zem. Podhradi a ukončíme v KD Bošáca.

Foto:Večerný pochod 2017 – l. ročník

MDD 2018

Po roku sme v sobotu 2. júna spolu obce Zemianske Podhradie a Bošáca usporiadali pre „naše deti“ podujatie pri príležitosti MDD tentoraz v parku kaštieľa a na hasičskom ihrisku v Zem. Podhradí. Usmialo sa na nás aj slniečko, aj keď spočiatku to nevyzeralo nádejne. Pri bráne kaštieľa všetkých návštevníkov vítal starosta Zem. Podhradia Miroslav Zámečník s manželkou za hudobného doprovodu Tomáša Martáka a symbolicky vypravil účastníkov na rozprávkovú trasu po stanovištiach.

Na deti čakali opravári obuvi, ktorým pomohli roztriediť pomiešané topánky, či pritĺcť klinec. Mátohy ich troška postrašili, ale za pomoc s vytriedením odpadkov im dobrá víla dala pečiatku a tým aj povolenie k ďalšiemu stanovisku. Tam ich už čakal gazda, s ktorým si mohli vyskúšať ako sa moržovala kukurica. Neďaleko si deti mohli aj zašantiť pri veselých hrách, ktoré sa hrávali kedysi ich rodičia, či starí rodičia a samozrejme sa odfotiť aj s „Adelkou a Ľudovítom“ – našimi historickými postavami. Pri kolovrátku v tieni košatých stromov pomohli deti gazdinám s rozmotanými pradenami a mohli sa vydať za dobrodružstvom s našimi archeológmi, kde okrem hľadania mincí, si vypočuli aj niečo z histórie parku a kaštieľa. Odtiaľ už bolo počuť veľkú vravu. To sa medzi sebou dohadovali ženičky pri praní. A tak im deti celkom radi pomohli s touto nie veľmi obľúbenou činnosťou. Pranie v koryte a s rumpľou sa im veľmi páčilo. Na lavičke ich už čakali gazdiné so strukovinami, ktoré deti triedili podľa druhu. Po vytriedení strukovín sa pobrali k pekárkam. Tu si vyskúšali svoju obratnosť s varechami. Pred koncom tejto peknej trasy sa ešte zastavili u babky bylinkárky, kde to voňalo liečivými rastlinkami. Posilnili sa odvarom z bazy a kráčali do cieľa pre diplom a zaslúženú odmenu. Podujatie pokračovalo na hasičskom ihrisku. Pripravený bol bošácky starosta Daniel Juráček, ktorý s veľkým nadšením vyvážal deti z parku na ihrisko na hasičskom vozidle. Pomáhal mu aj Bohuš Zámečník. A tak sa po dedine neustále ozývali hasičské sirény. Na ihrisku na deti čakali nafukovacie atrakcie, drevený kolotoč, remeselníci, tvorivé dielničky, hasičské striekačky a hasiči, záchranári a obrovský balón. O prípravu občerstvenia sa postarali členovia DHZ Zemianske Podhradie. Veľké poďakovanie patrí všetkým organizátorom a dobrovoľníkom z oboch obcí, ktorí sa zapojili do prípravy a priebehu podujatia a vedeniu DSS Zemianske Podhradie za poskytnutie nádherného priestoru pre realizáciou tohto podujatia. Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste prišli a venovali sobotné popoludnie tejto krásnej rodinnej akcii. Na všetky deti sa už teraz tešíme o rok v Bošáci 🙂 Viac foto tu

Prehliadka historickej vojenskej techniky a spomienka na A. Adamovica

V piatok 29. júna do obce Bošáca opäť zavítala v rámci Tankových dní Laugarício Trenčín kolóna historických vojenských vozidiel so svojimi posádkami. Položením venca k pamätnej tabuli rodáka Adama Adamovica sme si spoločne uctili pamiatku vlastenca, ktorý zahynul v II. svetovej vojne. Foto tu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Limbašské hody – futbalový zápas starí páni

V sobotu 19. mája 2018 sme vycestovali na tradičný hodový zápas starých pánov do Limbachu. I keď to ešte v piatok večer vypadalo, že nás bude sedem, ako vždy bolo nás dosť. Verím že nás bude bývať viac, aby sa lepšie striedalo. Branislav Vajda dal verejný prísľub, že si to odteraz zoberie na starosť. Zápas bol bojovný, ale férový. Ako sa na dobrých hostí sluší, domáci zaslúžene vyhrali 4:1.

Za Bošácu skóroval bojovný Janega Marian. Po zápase na nás čakalo pečené prasiatko, za čo ďakujeme skvelej starostke Adriana Zálešáková Čechovičová. Záver patril tradične rodákovi z Bošáce Ivanovi Chvílovi a jeho synovi Marošovi a ich pivnici. Ďakujeme im za pohostinnosť. Za fotky ďakujeme Jana Plšková. Ďakujem všetkých hráčom z Bošáce, ktorí prišli na zápas a zabezpečili tak pokračovanie tejto tento rok 50 ročnej histórie. Tešíme sa na hody v Bošáci v sobotu 18.8:2018. o 17:00hod a všetkých Vás srdečne pozývame. Mgr. Daniel Juráček

Viac foto tu

Spomienkové podujatie

V nedeľu 20. mája 2018 sme si položením vencov k pomníkom a hrobu uctili pamiatku padlých vojakov v II.  svetovej vojne a tiež pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom. Kladenie vencov sme začali v Bošáci pri pomníku v areáli základnej školy. Pri tejto príležitosti bola pani Kočickej odovzdaná fotografia jej brata p. Zamečníka, ktorý zahynul na konci Ii. svetovej vojny a jeho fotografiu niesol na Červenom námesti v Moskve ruský vojak v rámci hromadnej spomienky na padlých bojovníkov.

Po odovzdaní fotografie sme sa všetci spoločne pomodlili s pani farárkou a pánom kaplanom a aj takto vzdali holt padlým bojovníkom. Neskôr sme sa aj autobusom presunuli na cintorín do Novej Bošáce, kde sme položili vence k hromadnému hrobu ruských vojakov a pomníku amerických pilotov. Ďakujeme všetkým zúčastneným. Viac foto tu

Slovácka jaternica a Európsky piknik

Tento rok bola tradičná Slovácka jaternica na Březovej obohatená o program Európskeho pikniku(Evropské setkání -„Pro viditelnější Evropu“) v rámci grantovej schémy Europe for Citizens. Vďaka tomuto projektu sa na Březovej stretli obce nielen zo Slovenska a Českej republiky, ale aj z Nemecka, Maďarska, Talianska, Rumunska, Srbska, Chorvátska, Slovinska a Anglicka. Podujatie začalo už v piatok 31.8. oficiálnym programom.

Všetci sme sa stretli pri obecnom úrade v Březovej a slávnostným pochodom sme sa presunuli do športovej haly na oficiálny program, V sobotu 1.9. prebiehala tradičná „jaternica“. Zabíjačkové výrobky doplnili rôzne národné jedlá a nápoje zúčastnených krajín, na ktorých si mohli pochutiť návštevníci tohto podujatia. Napriek veľmi daždivému a búrkovému počasiu vládla na podujatí výborná nálada aj vďaka mnohým speváckym a hudobným vystúpeniam. My sme sa ako po ostatné roky zúčastnili s dvoma družstvami – Obec Bošáca s mäsiarskym družstvom a Bošácke ženy so sladkými dobrotami. Ocenení sme boli za najlepšiu jaternicu a dievčatá za bošácke beneše. Okrem našich výrobkov sme ponúkali na ochutnávku aj výrobky PD Bošáca a samozrejme nesmeli chýbať ani tekuté poklady z Bošáckej pálenice. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do prípravy a realizácie našich stánkov, našim kuchárskym majstrom, obci Březová na čele so starostom Jožkom Trechom za pozvanie, výbornú organizáciu podujatia a starostlivosť a za spoluprácu Bošáckej pálenici a Poľnohospodárskemu družstvu Bošáca. Poďakovanie patrí aj DS Rozmarín, ktorého členovia sa zapojili do kultúrneho programu. ĎAKUJEME 🙂 Viac foto z podujatia tu

Uvítanie detí do života

V sobotu 16. júna 2018 v sobášnej sieni Obecného úradu v Bošáci privítal starosta Mgr. Daniel Juráček na malej slávnosti najmladších spoluobčanov v našej malebnej obci, ktorých sprevádzali rodičia. Deťom a ich rodičom prajeme veľa zdravia, šťastia a lásky v kruhu rodiny. „Nech Vám v zdraví, láske rastie, nech Vám dáva iba šťastie.“ Fotografie tu

„Na konci Bošáci“ – výročie DH Bošáčanka

V sobotu 7. apríla 2018 sme usporiadali v Kultúrnom dome v Bošáci oslavu na počesť 110. výročia založenia dychovej hudby v Bošáci a 40. výročia DH Bošáčanka pod vedením kapelníka Mgr. Miroslava Žákovica. Na úvod sa všetkým prítomným hosťom prihovoril starosta obce Bošáca Mgr. Daniel Juráček. Počas koncertu DH Bošáčanka sme si okrem pekných piesní pripomenuli aj vznik a vývoj dychovej hudby. Bývalým aj súčasným hráčom a spevákom odovzdali upomienkové predmety starosta obce Bošáca a zástupca starostu obce Bošáca PaedDr. Daniel Bradáč. Zvlášť poďakovali kapelníkovi Mgr. Miroslavovi Žákovicovi za dlhých 40. rokov vedenia DH Bošáčanka.

Ku gratulantom sa pripojili aj bývalé pracovníčky MSKS Bošáca Mária Kosová a Ľubica Adamaťová, zástupcovia spriaznených dychových hudieb a kolektív DH Bošáčanka.
Zablahoželať kapele prišiel aj folklórny súbor Kasanka z Moravského Lieskového, s ktorým DH Bošáčanka spolupracovala na rôznych vystúpeniach.
Po večeri pokračovalo podujatie voľnou zábavou s hosťom večera – dychovou hudbou Drietomanka.
Naše poďakovanie patrí Trenčianskemu samosprávnemu kraju a jeho predsedovi Ing. Jaroslavovi Baškovi za finančnú podporu tohto podujatia.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa organizačne podieľali na príprave a priebehu podujatia.
Kapelníkovi a členom DH Bošáčanka želáme veľa zdravia, elánu a nadšenia pre hudbu, aby nás aj naďalej tešili svojimi piesňami 🙂
Pri príležitosti výročia Obec Bošáca vydala knihu „Dychová hudba v Bošáci“, ktorú zostavili Daniel Bradáč a Tatiana Helíková. Zakúpiť si publikáciu môžete na Obecnom úrade v Bošáci.

Fotografie z podujatia tu

Novoročné stretnutie so starostom, poslancami a občanmi 2018

V nedeľu 14. januára 2018 sa konalo tradičné novoročné stretnutie v Kultúrnom dome  Bošáca. O tom čo sme urobili, na čom sa pracuje a čo plánujeme v najbližšom období poinformoval občanov starosta obce vo svojej prezentácii. Fotogaléria z akcie tu.