Preskočiť na obsah

ČERNOVICE

Oficiálna web stránka mesta

https://www.mestocernovice.cz/

V Černoviciach oslavovali hasiči

Nielen náš dobrovoľný hasičský zbor má bohatú históriu. V partnerskom Meste Černovice pôsobia miestni hasiči už 140 rokov. Pri tejto príležitosti pripravili slávnosť, na ktorú sme dostali pozvanie aj my Bošáčania. Vyrazili sme v sobotu ráno 11. júla v zložení predseda DHZ Štefan Benko, členovia DHZ Daniel Popluhár a Marek Brázdovič a za náš obecnú úrad Táňa Helíková.

V Černoviciach nás privítal starosta Jan Brožek, ktorý pre nás zabezpečil aj ubytovanie v miestnom hotely Mlýn.
Na poludnie sa začali na miesto konania osláv schádzať hasiči z rôznych kútov so svojou krásnou historickou technikou, na ktorej sme išli „oči nechať“. Slávnosť začala pochodom hasičov s technikou cez mestečko Černovice, pokračovala odovzdaním repasovaného auta Tatra 815 pre miestnych hasičov za prítomnosti predsedu senátu a hejtmana Kraje Vysočina a odmeňovanie domácich hasičov. Podujatie pokračovalo koncertom černovickej dychovky a predvádzaním historickej hasičskej techniky. To bol skutočný zážitok nielen pre hasičov, ale aj pre všetkých účastníkov osláv.
Keďže Černovice majú čo ponúknuť aj návštevníkom a turistom i my sme sa vybrali prebrázdiť turistické chodníky. Navštívili sme miestny historický židovský cintorín, krásne rybníky, prírodné kúpalisko, námestie s kostolom a vychutnali sme si aj výhľad na mestečko z miesta nazývaného „Na krásne vyhlídce“. Neobišli sme ani najlepšiu kaviareň akú poznám – Café Budík, kde sme si pochutili na výbornej kávičke a koláčoch. Večer patril kapele Efekt Band a spoločnému posedeniu a zábave.
V nedeľu sme na odporúčanie našich hostiteľov navštívili susediaci hrad „Kámen“, kde na nás tiež čakalo množstvo zážitkov. Na spiatočnej ceste domov sme sa zastavili pozdraviť aj členov z partnerskej SDH Dolní Nemčí.
Ďakujeme starostovi Mesta Černovice, miestnym hasičom a obyvateľom za príjemne strávený víkend a tešíme sa opäť na ďalšie spoločné stretnutie.

Návšteva pri príležitosti osláv DHZ

Pri príležitosti 90. výročia založenia DHZ Bošáca prijali naše pozvanie aj z družobnej obce Černovice. Našim hasičom delegácia na čele s pánom starostom Brožekom priniesla aj sošku patróna hasičov – sv. Floriána a sladké maškrty z černovickej cukrárenskej výrobne. Našim hosťom sme ukázali ocenené stromy v ankete Strom roka – hrušku ružovú, hrušku planú, navštívili sme spoločne rod. Potočnú, Haluzický kostolík a schladiť sme sa boli aj v Haluzickej tiesňave. Veríme, že sa im páčilo a tešíme sa do Černovíc už 9. júla na 140. výročie SDH Černovice.

Bošáčania na návšteve v Černoviciach

Černovice pri Pelhřímove, konkrétne ich podujatie „Černovicko se baví“. Výpravy na čele so starostom sa záčastnili pracovníčky OÚ, časť poslancov OZ, divadelný súbor Rozmarín, krúžok brušných tancov a zástupcovia dobrovoľných organizácií.
Privítal nás starosta obce Jan Brožek, ktorý sa o nás výborne postaral. Náš starosta Daniel Juráček mu priniesol na ochutnávku aj zopár našich tradičných výrobkov.


Na tomto podujatí sme sa však neboli iba pozrieť ale podieľali sme sa na programe. Najskôr sme vystúpili s pásmom piesní z Bošáce, neskôr zatancovali naše šikovné deti brušné tance z krúžku pod vedením Dušany Košnárovej a nasledovali scénky z Bošáckych baveničiek. V takom hroznom teple to bolo dosť náročné, hlavne vydržať v kostýmoch a krojoch. Nakoniec sme to všetci úspešne zvládli. Prezreli sme si mesto a niektorí sa aj veľmi dobre zabavili pri špeciálnom „guľovom futbale“ – funzorbingu. Po výbornej večeri sme ešte navštívili aj večernú zábavu a vydali sa na cestu domov. O rok prídu na oplátku občania Černovíc do Bošáce.
Ďakujeme všetkým účastníkom zájazdu za reprezentáciu našej obce, Bošáckej pálenici za darčeky a skvelej doprave AD Ž BUS Zem. Podhradie.Poďakovanie patrí starostovi a občanom Černovíc za srdečné prijatie. Tešíme sa na ďalšie stretnutie 🙂