Preskočiť na obsah

Bošácke hody 2023

Zverejnené 29.8.2023.

Kategória

Bošácke hody 2023 sú úspešne za nami a my Vám prinášame fotodokumentáciu a reportáž z tejto veľkej obecnej akcie, ktorá sa konala v dňoch 11.-14. 8. 2023

Začínali sme piatok 11. augusta detským bábkovým divadielkom Kocúr v čižmách, vystúpením domácej speváčky Nikoly Kusendovej a megakoncertom kapely Peter Bič Project. Piatkový program vyvrcholil  v kultúrnom dome, kde dobrovoľní hasiči zo Zabudišovej organizovali Oldies párty.
Sobotu 12. augusta sme odštartovali detským programom – vystúpila Dúhalka, malých i veľkých zabavili  papagáje z Arakava a detičky potešilo aj maľovanie na tvár či detské tetovačky.  Popoludní sa konal pre milovníkov dychovky prvý ročník Bošáckeho dychfestu. Postupne vystúpili Srnka band, DH Bučkovanka, HD Březovjané a Boršičanka A.K.  O sprievodné slovo sa postaral Tomáš Vaňo. Veríme, že vystúpenie detskej dychovky Srnka band bolo inšpiratívne aj pre naše deti a mládež a že v hudobnej škole budeme mať časom aj žiakov na dychové nástroje. Večer patril hodovej zábave s HS Rytmus z Novej Bošáce, ktorú pripravili bošácki hasiči.

V sobotnej hodovej kuchyni sa varila výborná kapustnica, guláš a bošácke beneše. Našim kuchárom sa všetko podarilo na jednotku a návštevníci si mohli pomaškrtiť na hodových pochúťkach.  
Na futbalovom ihrisku v sobotu odohrali svoj zápas dorastenci OŠK Bošáca. Hostia z Čachtíc vyhrali  3:5. Na tradičný zápas s Limbachom sa vždy priateľsky tešíme, no na trávniku si nič nedarujeme. Tieto hody domáci „starí páni“ vyhrali, tak ako sa na hody doma patrí. Pre kamarátov z Limbachu si naši futbalisti pripravili aj hodové posedenie s tradičným gulášom.   

Hodová nedeľa začala vo farskom kostole slávnostnou svätou omšou. V popoľudňajšom folklórnom programe účinkovali FS Bosák, FS Dúbrava, Oľga Baričičová a priatelia, Martin Repáň, Huncúti, FS Kasanka, Moštenskí Pajtáši a CM Pajtáš z Lopeníka. Všetci boli skvelí a program sa s prídavkami natiahol až do samého večera. Nálada bola však výborná. Remeselný jarmok aj tento rok ponúkol tradičné výrobky šikovných slovenských majstrov remeselníkov.   

Počas programu sme ocenili aj ďalších našich občanov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj našej obce a jej reprezentáciu cenou Osobnosť obce. Tento rok si cenu na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva z rúk starostu obce Jozefa Mihalu a podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Michala Barteka prevzali: Samuel Paučin, Nikola Kusendová, Anna Profjétová, Ján Kraisel,  Ján Wittkay, Ján Helík. Starosta obce na základe Štatútu obce Bošáca udelil aj „Cenu starostu obce“ osobnostiam, ktoré sa výrazným spôsobom pričinili o dobré meno a reprezentáciou obce. Ocenenie si prevzali rodák z Bošáce, svetoznámy enológ a vinár Ing. Miroslav Petrech a predseda PD Bošáca Ing. Vladimír Králik.

Vyhodnotili sme aj súťaž o najlepší hodový koláč, vyžrebovali sme hodovú tombolu a zablahoželali aj oslávencovi  – nášmu občanovi, turistovi, hasičovi a dobrovoľníkovi Jarovi Struhárovi k okrúhlej 60tke.

V nedeľnej hodovej kuchyni nechýbal opäť guláš, plnená paprika, repové lokše, guľky a šúlance.
Na futbalovom ihrisku pokračovali zápasy aj v nedeľu. Prípravka prehrala so Záblatím 5:7, žiaci so Slavičínom 4:8 a muži vyhrali nad Vrbovcami 2:0.

Počas soboty i nedele boli prístupné aj sprievodné výstavy. V obecnom úrade výstava Najkrajšie stromy Slovenska z Nadácie Ekopolis a Odboj – SNP v podjavorinskom regióne, vrátane sobotnej prednášky. Otvorené boli i Múzeum Bošáckej doliny s výstavou tradičného ľudového odevu a vo Farskom kostole možnosť prehliadky kostola s odborným výkladom.

Pondelok sme zakončili hodencami s ĽH Polun na futbalovom ihrisku. Nechýbala kukurica z PD Bošáca a ani už tradičné topeničky. Kolotoče zabávali malých hodárov od štvrtka až do pondelka, kedy poslednou jazdou pre všetkých zdarma zakončili tohtoročnú hodovú púť.
Chceli by sme sa poďakovať všetkým dobrovoľníkom, členom Komisie kultúry, športu a vzdelávania, zamestnancom, poslancom, dobrovoľným organizáciám, ktorí sa pričinili o prípravu a zrealizovanie hodových slávností. Bez Vás by to nešlo, patrí Vám obrovská vďaka za Vašu energiu, obetovaný čas a nasadenie.
Zároveň srdečne ďakujeme našim sponzorom: PD Bošáca, Ferno Slovakia, Generali a Bošácka pálenica.

Toto podujatie bolo realizované s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja.  Ďakujeme za podporu.

Podujatie Bošácke hody sa uskutočnilo vďaka finančnej podpore Nadácie SPP. Ďakujeme za podporu.
Fotogaléria z podujatia tu:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=bosaca&set=a.687020836802438