Preskočiť na obsah

78. výročie oslobodenia Bošáce

Zverejnené 12.4.2023.

Pred 78 rokmi, presne 10. apríla 1945, sa obyvatelia Bošáce dočkali po niekoľkých rokoch vojny oslobodenia spod nadvlády nacistického Nemecka a totalitného režimu Slovenského štátu.

 Od tých čias pretieklo veľa vody Bošáčkou a ľudia si zvykli na mier, ako na samozrejmosť. Okrem zopár najstarších obyvateľov našej obce nikto hrôzy vojny nezažil. Preto by sme si mali hlavne v dnešných časoch, keď za hranicami nášho štátu opäť zúri vojna, viac uvedomovať význam slov vojna, ktorá zabíja, ničí, berie a mier, ktorý prináša pokoj a stabilitu.

Poučiť sa z histórie a urobiť všetko preto, aby sa deti o vojne dozvedali len z učebníc dejepisu a nemuseli prežívať to, čo prežívali prastarí rodičia dnešnej mládeže, resp. ich rovesníci v susednej krajine.

10. apríla 1945 boli oslobodené viaceré obce na Považí, vrátane mesta Trenčín. Územie Bošáckej doliny oslobodili vojská rumunskej a mnohonárodnostnej Červenej armády. Na bošáckych kopaniciach, v dnešnej Novej Bošáci, sa nacisti udržali ešte vyše dvoch týždňov a prebehli tu ťažké boje, počas ktorých padlo mnoho vojakov a boje zanechali veľké materiálne škody.

Položením tohto venca k tomuto pamätníku si chceme uctiť pamiatku na obete tejto hroznej vojny, najmä na našich rodákov, ktorí položili život, aby sme my mohli žiť v mieri.

Česť ich pamiatke!!!